Sağlık Olsun

Damak Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

05.01.2021
11.529
Damak Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Alerjiye duyarlı kişiler genellikle damakta kaşıntı yaşarlar. Bu rahatsızlık öksürme, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve yüzde ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda damakta oluşan kaşıntı birçok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir. Alerjisi yüksek olan kişiler tozlu, soğuk ve polen dolu ortamlarda bu durumu yaşarlar. Aniden etkisini gösterir. Dişlerin bittiği ve ağızdan boğaza kadar geçtiği bölgeye damak denir. Hiç fark etmesek de bu bölge vücudumuzun en hassas bölgesidir. İçeriye aldığımız hava, yiyecek ve içecekler buradan geçmektedir. Kontrol mekanizması olduğu için virüs, bakteri veya besinlerin tutunma oranı yüksektir. Ayrıca aşırı sıcaktan ve soğuktan en hızlı etkilenen bölgedir. Bu, buradaki hücrelerin mutasyona uğramasına neden olur. Kaşıntının şiddeti ne kadar fazlaysa ağızdaki kızarıklık o kadar belirgin hale gelir.

Hangi Hastalıklar Damak Kaşıntısına Sebep Olur?

  • Tiroidin düşük hormon üretimine hipertiroidizm denir. Hipertiroidizmin en yaygın semptomu damakta kaşıntıdır.
  • Ağızdaki mantar enfeksiyonu halk arasında pamukçuk olarak adlandırılır. Bu hastalık, bağışıklığı düşük kişilerde ortaya çıkar. Yutma güçlüğü, ağızda şişlik ve damakta kaşıntı hastalığın en sık görülen semptomlarıdır.
  • Damakta kaşıntı da ağız kanserinin bir işareti olabilir.

Damak Kaşıntısının Belirtileri Nelerdir?

  • Ağızda uyuşma,
  • Tat almada güçlük,
  • Damakta karıncalanma hissi,
  • Üst solunum yollarında kaşıntı,
  • Sarı tükürük gibi belirtilerle kendini gösterir.
  • Damak Kaşıntısını Gidermek İçin

TUZ VE KARBONAT

Tuz, antibakteriyel özelliği sayesinde mantar oluşumunu ortadan kaldırır. Bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı karbonat, 3 tatlı kaşığı tuz koyun ve iyice karıştırın. Kaşıntılar geçene kadar günde iki kez gargara yaparak bu karışımı kullanabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Antibiyotik içeren elma sirkesi, kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan başka bir doğal çare. Bir bardak ılık suya 3 yemek kaşığı elma sirkesi dökün, bu karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız içine 3 damla limon ekleyin. Gargara yaparak uygulayın.

SARIMSAK

Enflamatuar alerjilerin neden olduğu damakta oluşan kaşıntıyı gidermenin etkili yollarından biri sarımsaktır. 4 diş sarımsağı rendeleyin ve ılık suyla karıştırın. Bu karışımı bir saat bekledikten sonra gargara yaparak kullanabilirsiniz.

OKU  Gece Terörü (Parasomnia) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.