Sağlık Olsun

Çam Yaprağı Faydaları Çay Yaprağı Çayı

09.04.2020
7.286
Çam Yaprağı Faydaları Çay Yaprağı Çayı

Çam ağacı yapraklarının, kadın hastalıklarında, akıntı ve yumurta iltihaplanmalarında kullanımı da mevcuttur. Ayrıca kan temizleyici ve idrar söktürücü özelliği de vardır.

Klasik Çay

  • 1 tutam çam iğnesi ya da yaprak kısımları
  • 1,5 su bardağı içme suyu

Su ocak üzerine alındıktan sonra kaynama seviyesine getirilir. Ardından içine iğne ya da yapraklar atılır. Bu şekilde 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Ardından ocaktan alınan içecek süzülerek günde 2 defa şifalarından yararlanmak adına tüketilmelidir.

Çam Yaprağının ve Kabuğunun Kullanımı:

ÇAM AĞACININ DİKENLİ YAPRAKLARINI KAYNATIP İÇERSENİZ…

1. Diş ağrıları için; bir miktar çam kabuğu sirke ile birlikte kaynatılır ve gargara yapılarak uygulanır.

2. Balgam söktürmek için; çam ağacı kabukları kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılır ve içilerek uygulanır.

3. Astım ve bronşit rahatsızlığı için; çam ağacı yaprakları sinir otu ile birlikte kaynatılır. Ardından bal ile tatlandırılarak içilerek uygulanır. Günde 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

4. Karaciğer ağrıları için; çam ağacı yaprakları ve kabukları kaynatılır, bal ile tatlandırılır. Soğuk olarak tüketilmesi gerekmektedir.

OKU  Damak Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

5. Yara iyileştirmek için; çam ağacı kabukları öğütülerek yaraların üzerine sürülür.

6. İdrar Söktürmek için; çam ağacı yaprakları biberiye ile birlikte kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak içilir.

7. Öksürük gidermek ve kanı temizlemek için; çam ağacı yaprakları ve taze filizleri kaynatılır. Bal ile tatlandırılark içilir.

8. Romatizmal ağrılar için; Çam kabuğu, filizler, ve yaprakları bir kavanozun içerisine yarısına kadar doldurulur. Üzerine karışımı iyice örtecek şekilde zeytinyağı ve çörek otu yağı eklenir. Hazırlanan karışım 3 hafta boyunca güneşte bekletilir. 3 hafta sonra ağrıyan bölgeler bu karışım ile ovulur.