Sağlık Olsun

Bu Yüzeyleri ve Malzemeleri Asla Sirke ile Temizlemeyin

07.04.2021
1.612
Bu Yüzeyleri ve Malzemeleri Asla Sirke ile Temizlemeyin

Sirke, mutfaktaki kir ve lekelerle mücadele etmek için birçok kişinin sıkça kullandığı malzemelerden biridir. Bununla birlikte, sirkeyi temizlik rutinimizin büyük bir parçası haline getirdiğimiz için unutmamız gereken bir şey güçlü bir asit olmasıdır. Güçlü asidik özellikleriyle bilinen sirke; tüm yüzeyler ve malzemeler için uygun değildir. İşte temizlik sırasında asla sirke kullanmamanız gereken 5 şey.

Temizlik malzemelerimiz arasında sirke kullanmanın birçok önemli nedeni vardır. Her evde bulunan uygun fiyatlı bir malzeme olması ve birçok yüzeyde oldukça kullanışlı olması, sirkeyi kısa sürede temizlik malzemesi olarak kullanmamıza neden oldu. Ancak sirkenin güçlü bir asit olduğu unutulmamalıdır. Sirkenin asidik yapısı birçok yüzeye ve malzemeye zarar verebilir.

Taş yüzeyler

Sirkenin yüksek asidik yapısı, granit, mermer gibi malzemelerden yapılan yüzeylerde taşı aşındırarak asla silemeyeceğiniz izler bırakabilir.

Dökme demir tavalar

Sirke, dökme demir ekipmanla reaksiyona girerek paslanmaya neden olabilir. Bu nedenle, dökme demir tavalarınızı sadece su ve yumuşak bir formülasyon sabunu ile durulayın.

Alüminyumdan yapılmış her şey

Dökme demire benzer şekilde, sirke alüminyum ile reaksiyona girebilir. Bu hem sağlık sorunlarına hem de araçların zarar görmesine neden olur.

Parke zeminler

Parke zeminler diğer yüzeylere göre biraz daha incedir. Birçok döşeme üreticisi, döşemenizi temizlemek için sirke kullanmamanızı önerir. Bu nedenle kuvvetli asit yüzeye zarar verebilir ve zamanla matlaşmasına neden olabilir.

Telefonunuz veya tabletiniz

Telefon veya tablet ekranlarınız; Sirkeden zarar görebilecek parmak izlerine dayanıklı kaplamaya sahiptir. Bu nedenle elektronik cihazlarınızı sirke yerine suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bezle temizlemeniz en iyisidir.

OKU  5 Dakikada Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.