Sağlık Olsun

Bu Meyve; Zayıflatıyor, Cildi Güzelleştiriyor, Kas Yapıyor

09.04.2020
7.142
Bu Meyve; Zayıflatıyor, Cildi Güzelleştiriyor, Kas Yapıyor

Hünnap; ünnap, çiğde, zizypphus vulgaris, rhamnaceae isimleriyle de anılan hastalıklar için birebir olan meyvelerdendir. Ateş düşürmekten ağrı kesmeye kadar pek çok konuda sağlıklı olduğuna inanılan hünnap, son zamanların en popüler meyvelerinden.

Hünnap Nedir? Nasıl Bir Meyvedir?

Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan, güzel kokulu, sarı renkli çiçekleri olan hünnap meyvesi, iri zeytini anımsatmaktadır. Meyve; sert çekirdekli, kırmızı renkte ve yaklaşık 5 metrelik ağaçlarda yetişmektedir. Dikenli ağaç meyvelerinden olması hünnap toplamanın zor noktalarından biridir.

İç kısmı süngerimsi, dış kısmı ise sert deriyi anımsatan hünnap meyvesi, çok tüketilen meyveler arasında yerini almakta. Her geçen gün daha çok duyulması ise tüketiminin daha da artacağını göstermekte.

Hünnap Meyvesinin Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ana vatanı Suriye olan hünnap, Güney Anadolu’da da yetiştirilmektedir. Hemen her hastalığa şifa olması nedeniyle üretim sahası genişletilmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak hemen herkes tarafından da tanınmaktadır.

Hünnap, çeşitli yerlerde kullanılan şifalı meyvelerden biridir. Hünnap kullanımı özellikle eczacılıkta farklı kür takviyeleri ile günlük tüketim için hazırlanmaktadır. 20 günlük hazırlanan bu kürler ile sabah akşam düzenli tüketilen hünnap, kolesterol ve diyabet hastalığı için şifa olmaktadır. Bunun yanında kaynatılıp reçeli yapılmakta ayrıca sade ve çiğ olarak da tüketilmektedir. Hünnap kullanımı dikkat çekecek kadar geniş bir yelpazeye sahip. Topladığınız hünnapları güneşte kurutup çerez olarak tüketebilirsiniz. Kaynatıp demleyerek bitki çayı olarak içebilirsiniz.

OKU  SADECE 3 GÜNDE GÖBEK, SIRT VE BACAK YAĞLARINI PARÇALAYARAK YOK EDER !

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnabın ilk faydası, kalp dengesini sağlamaktır. Özellikle kolesterol sorunu yaşayan yaş ortalaması yüksek bireyler, düzenli hünnap tükettiklerinde daha rahat hareket edebildiklerini görebilirler. Hünnap faydaları arasında dikkat çeken bir diğeri ise zayıflamaya birebir olması. Düşük kaloriye sahip olması ise meyvenin bolca tüketilmesini sağlar. İçinde şeker, nitrat, müsilaj, C vitamini bulunan hünnap, metabolizmanın çalışma hızını ikiye katlar.

Enerji artışı sağladığı için bilhassa spor camiasında çokça tüketilmektedir. İçindeki şeker oranı göze batacak kadar çok değildir. Bunun yanında içeriğinde enerji kazanmaya yetecek miktarda şeker yer edinmiştir. Hünnap faydaları içinde, C ve A vitamini bulunması nedeniyle saymakla bitmez. Bağışıklık sisteminden göz sağlığına kadar bu iki vitaminin etkisi bilinmektedir. Düzenli hünnap kullanımı iki vitaminin de sağlıklı ve dengeli şekilde alınmasını sağlar.