Sağlık Olsun

Bu Belirtiler Vücudunuzdaki Vitamin Eksikliğinin Habercisi

04.12.2020
3.922
Bu Belirtiler Vücudunuzdaki Vitamin Eksikliğinin Habercisi

Sık sık yorgun, zayıf veya hasta hissettiğimizde, vitaminsiz olduğumuzu düşünürüz. Peki yüzümüzdeki bazı değişikliklerin de vitamin eksikliğine neden olduğunu biliyor muyuz? Yüzümüzdeki kuru sivilce, bir takım sağlık sorunlarına işaret edebilir ve vitamin eksikliğiniz olduğunu gösterebilir. İşte yüzünüzdeki 5 vitamin eksikliği belirtisi.

Zaman zaman cildimizde çeşitli problemlerle karşılaşıyoruz. Ancak, bu sorunların genellikle bir sağlık sorunu olduğunu düşünemiyoruz. Peki yüzümüzdeki değişikliklerin ciddi vitamin eksikliğine işaret ettiğini ve bu sorunların eksikliklerinin hangi vitaminler olduğunu biliyor musunuz?

KURU CİLT

Aşırı kuru cilt, uzun süre güneşe maruz kalma nedeniyle yetersiz beslenme ve beslenme yetersizliklerinden kaynaklanabilir. Kuru cildiniz varsa, A vitamini ve C vitamini eksiklikleri, genellikle bu problemle bağlantılı görünen eksikliklerdir.

SİVİLCELER

Akne, A, E ve B vitamini komplekslerindeki eksikliklerden kaynaklanabilir.

Bu problemde rol oynayan birçok hormonal ve çevresel faktör olsa da, bu besinlerin yokluğunda akne olasılığınız artabilir.

NASIL BESLENMELİ?

Fındık, yeşil sebze, zeytinyağı ve yumurta tüketmelisiniz.

SOLUK DUDAKLAR

Dudaklarınız ve diş etleriniz soluk görünüyorsa, muhtemelen demir eksikliği aneminiz vardır.

NASIL BESLENMELİ?

Yağsız et, kuru fasulye, ıspanak, ciğer tüketebilirsiniz.

ÇATLAK DUDAKLAR

Soğuk mevsimde birçok insan dudaklarını çatlatır. Ancak tekrarlayan bir durum haline gelirse en önemli nedeni vitamin eksikliğidir.

Dudaklarınız soğuğu veya sıcağı dinlemeden sürekli olarak çatlıyorsa, bu vücudunuzun B vitamini kompleksi eksikliği olduğunu ve vücudunuzda çok az su olduğunu gösterebilir.

NASIL BESLENMELİ?

Turunçgiller, kuruyemişler, yağsız etler, balık, baklagiller (kuru fasulye, nohut) tüketebilirsiniz.

GÖZ ALTI TORBALARI

Göz altındaki torbalar, sıvı tutulması ve dolaşım bozukluğunun neden olduğu kusurlardır. Bunlara sırasıyla potasyum, magnezyum ve iyot gibi mineral eksiklikleri neden olur.

NASIL BESLENMELİ?

Muz, deniz yosunu, Himalaya tuzu, turp ve ıspanak gibi birçok besini tüketmek gerekiyor.

OKU  1 Yıl Boyunca Zerdeçal Suyu İçti
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.