Sağlık Olsun

Bu Belirtiler Sizde Varsa Bipolar Bozukluğa Sahip Olabilirsiniz

09.04.2020
48.743
Bu Belirtiler Sizde Varsa Bipolar Bozukluğa Sahip Olabilirsiniz

Bipolar bozukluk bir tür duygu durum bozukluğudur. Öfke kontrolü sağlayamayan kişilerde daha fazla görünür ve tedavisi oldukça zordur. Bu tür insanlar genellikle iki uçta yaşarlar. Duyguların ya en dipte ya da en üstlerde yaşandığı bipolar bozuklukta kişinin duygularını dengeye alması oldukça zordur. Bu durum hayatı çekilmez hale getirebilir. Bipolar bozukluk sizde de olabilir. Gelin isterseniz madde madde bipolar bozukluğun belirtilerinden bahsedelim ve bu belirtilere bakarak sizde olup olmadığına karar verin.

1. Çok fazla neşeli ya da hüzünlü olma hali

İnsanlar normal olarak bazen neşelenip bazen de hüzünlenir. Bu oldukça doğaldır. Ama ortada hiçbir neden yokken aniden neşelenmek veya hüzünlenmek bipolar bozukluğun işaretlerinden biridir. Özellikle bu durum süreklilik gösteriyorsa diğer belirtilere de bir göz atın.

2. Önemsiz şeyleri takıntı haline getirerek büyütmek ve mutsuz olmak

Hayatınızda büyük sorunlar olmamasına rağmen detayları kafaya takarak can sıkacak bir şeyler bulmak ve sürekli bunlar üzerinde düşünerek kuruntuya düşmek de bipolar bozukluk belirtileri arasındadır.

3. Bağımlılıklar

Bunaldığınız dönemlerde maddesel bağımlılıklara karşı koyamıyor ve içten içe bağımlı olduğunuz şeye daha fazla yöneliyorsanız bipolar olma ihtimaliniz yüksek demektir.

4. Uyku düzensizliği

Bipolar bozukluğun en belirgin özelliklerinden biridir çok az ya da çok fazla uyumak. Bunalımlı dönemlerde kendini daha fazla gösterir. Bir şeyi kafaya taktığınızda hiç uyuyamıyor, uyuduktan sonra 1-2 saat sonra uyanıyor ya da uyanmak istemeyecek derecede uyuyorsanız bipolar bozukluğa sahip olabilirsiniz.

5. Başlanan işlerin sonunun gelmemesi

Bu türden bir rahatsızlığınız varsa işleri genellikle yarım bırakırsınız. Kişi enerjisinin en üst seviyelerde olduğu zamanlarda bir işi ele alıyor ve tıkandığı anda depresyona girerek olumsuz duygularla kesip atıyorsa bipolar olabilir.

OKU  Dut Yaprağının Faydaları

6. Alınan ani kararlar sonrası pişmanlık duymak

Hayatla ilgili önemli önemsiz anlık kararlar alarak sonrasından pişmanlık duyuyorsanız, kendinize, bipolar mıyım? diye sormalısınız. Örneğin aşırı ve gereksiz alışveriş yaptınız, yüklü miktarda bir parayı şans oyunlarına yatırdınız, patronunuza öfkelendiniz ve o an işi bıraktınız ya da ilişkinizi ufak nedenlerden dolayı bir anda bitirdiniz. Ve daha sonra yaptıklarınızın ne kadar anlamsız olduğuna karar verip pişman oldunuz. İşte bu gibi durumlar bipolar bozukluk belirtileri arasındadır.

7. Konsantre olamamak

En ufak bir problemde dikkat eksikliği yaşıyor ve tüm dikkatinizi kafanızdaki olumsuzluğa yönelterek çevreyle olan irtibatınızı kesiyorsanız bipolar bozukluğunuz olabilir.

8. Aniden düşünmek ve konuşmak

Daha önceden bu türden davranışlara sahip değilseniz, bu durum yeni yeni başladıysa, bipolar bozukluğun ilk belirtilerinin göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Kişi dinlerken bir anda seri şekilde konuşmaya başlar ve bu durum bir süre sonra karşı tarafın rahatsız olacağı hale dönüşür.

9. Çekingen bir yapıdayken bir anda öfkelenip etrafa dalaşmak

Ürkek, sessiz ve içe kapanık bir haldeyken bir anda sebepli sebepsiz halde etrafa sinirlenerek söylenmek ya da tartışmalara neden olmak da bipolar bozukluk belirtilerinden.

10. Aşırı alınganlık yapmak

Söylenen her şeyi yanlış anlayarak alınganlaşmak ve bunu belli etmek. Ayrıca herkesin arkanızdan konuştuğunu düşünerek gerçekte olmayan hislere kapılmak da bipolar bozukluğa sahip olabileceğinizi gösteriyor.

11. Aşırı öz güven ve kendini sevme hali

Bipolar bozuklukta iki uç noktadan bahsedilir. Bu durum kendinden nefret ederek güvensizlik hissi duymak ya da bir anda kendine fazla güvenerek en yüksek yerlere koymak olarak ifade edilir.

Yaşantımızda birçok zaman sorunlarla karşılaşır ve baş etmekte güçlük çekeriz. Zorluklarla nasıl mücadele ettiğimiz oldukça önemlidir. Bu süreçte saydığımız belirtilerden en az 3 tanesi sizde varsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bipolar bozukluğun tam tedavisi olmasa bile hayatınıza olan etkileri önemli derecede azaltılabilir. Bu da ruhsal anlamda sizi, çevre ile olan ilişkilerinizi, özel hayatınızı ve dolayısıyla tüm yaşantınızı olumlu şekilde değiştirebilir.