Sağlık Olsun

Boğaz Kanserinin Bilinmesi Gereken 8 Erken Belirtisi

09.04.2020
10.292
Boğaz Kanserinin Bilinmesi Gereken 8 Erken Belirtisi

Boğaz kanserinin erken teşhisiyle ilgili bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yani ortaya çıkan semptomlar ya da farklı hastalıklar ile olan benzerlikleri kontrol edildikten sonra boğaz kanserinin erken belirtileri kabul edilebilir. Boğaz kanseri ayrıca gırtlak, yemek borusu ve bademcikleri olumsuz etkiler. Günümüzdeki en tehlikeli kanser türleri arasında olan boğaz kanserinin ilk belirtilerinin bilinmesi bu yüzden önemlidir.

Seste Kısılma

Ses kısıklığı ile beraber seste yaşanacak değişiklikler, kanserin ilk belirtilerindendir. Ayrıca bu değişikliklerin 3 haftadan uzun sürmesi durumunda kanser vakası görülebilir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz kanseri belirtileri arasında olan boğaz ağrısı aslında farklı hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Ancak boğazdaki tümörlerin büyümesi ve yutkunma sırasında zorlanma ve ağrılar, boğaz kanserinin erken belirtileri arasında yer almaktadır.

Ağız Kokusu

Ağız hijyenine dikkat edilse bile boğaz kanserinde uzun süren ağız kokusu görülmektedir. Bu yüzden devam eden ağız kokusuna karşı mutlaka doktor muayenesine başvurulmalıdır.

Nefes Almada Güçlük

Nefes darlığı farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Ayrıca erken teşhis aşamasında nefes darlığı konusunda ciddi durumlar yaşanması, boğaz kanserinin bir belirtisi olabilir.

OKU  Kadınlarda Sık Görülen 6 Kalp Krizi Belirtisi

Boğaz Şişkinliği

Boğaz çevresindeki tümörlerin yayılmaya başlamasıyla şişkinlik durumu ortaya çıkabilir. Bu durum boğaz kanserinin erken belirtileri olabilir. Haliyle semptomun ciddi bir hale gelmesini engellemek adına doktor kontrolünün yapılması şarttır.

Gürültülü Nefes Alışverişi

Nefes alıp verirken gürültülü bir sesin çıkması, boğaz kanserine işaret edebilir. Ayrıca ses tellerindeki açıklığın azalması da bu duruma neden olabilir.

Öksürme İhtiyacı

Sürekli öksürme ihtiyacı duyan bir birey aslında solunum sistemlerinden şüphe duyabilir. Fakat bu durum boğaz kanseri belirtileri arasındadır. Boğazdaki tahrişle beraber ortaya çıkan kuru öksürük ile beraber mutlaka muayene olunmalıdır.

Yutmada Zorlanma

Boğaz kanserinin ilk belirtileri arasında ayrıca yutkunmada güçlük problemi de yer almaktadır. Yiyecekleri yutmadan güçlük yaşayan bireylerin aynı zamanda kilo kaybıyla karşılaştığı unutulmamalıdır. Yaşayabileceğiniz bu belirtiler karşısında vakit kaybetmeden kulak burun boğaz bölümüne müracaat ederek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir.