Sağlık Olsun

Alüminyum Zararları

18.05.2021
1.736
Alüminyum Zararları

Alüminyum folyo kullananlardan mısınız? Merak etmeyin, herkes kullanıyor. Bazıları yemek pişirmek için, bazıları yemek saklamak için kullanıyor.

Demir ve çinko gibi bazı metaller vücudumuzda doğal olarak bulunur. Bu metaller sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak vücutta oranları arttıkça toksik etki yaratan bazı metaller vardır. Bu metaller vücutta çalışmaz ve birikmez: bakır, kurşun, platin ve alüminyum sadece birkaç örnektir. Vücudumuz alüminyum ile baş edebilir. Ancak abartılı alüminyum oranlarıyla baş edemez. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kilo başına 40 miligram alüminyum olması normaldir. 60 kiloluk bir kişi için bu, 2.400 miligrama eşittir. Kulağa çok benziyor olabilir, ancak alüminyum sadece folyoda bulunmaz. Alüminyum tavalarda, tencerelerde, mısırda, peynirde, tuzda ve hatta çayda bulunur. Ayrıca haplarda, deodorantlarda ve hatta temiz suda alüminyum bulmak mümkündür.

Araştırmacılar, çok fazla alüminyum almanın zararları konusunda araştırmalarına devam ediyor. Örneğin, Alzheimer hastalarının beyinlerinde yüksek miktarda alüminyum bulunur. Değişen yaşam koşulları ve sanayileşmenin Alzheimer hastalığına neden olduğu araştırmacıların iddiaları arasındadır.

Bazı araştırmalar, aşırı alüminyum alımının kemik hastalığı olan kişiler için zararlı olduğunu bulmuştur. Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini de engelledi. Mutfaklarımızda bol miktarda alüminyum ürün bulunmaktadır. Bu nedenle yemek yaparken seçtiğimiz tava ve tencerelere dikkat etmeliyiz. Alüminyum tavaların, zararlı metallerin yiyeceklere sızmasını önleyen bir tabakası vardır. Ancak tavalarınızı sık sık yıkarsanız bu tabaka yıpranabilir. Katmanın etkisini kaybetmemesi için tavada suyu sık sık kaynatmalısınız. Tavada sık sık su kaynatırsanız tencere donuk görünebilir. Tabii ki, tavalar parladığında daha iyi görünüyorlar. Ancak mat görünümlerinin sağlıklı oldukları anlamına geldiğini unutmayın.

Alüminyum Folyo ile pişirmeyin

Alüminyum folyolar tek kullanımlıktır ve koruyucu kaplaması yoktur. Bu nedenle, bir yiyeceğin üzerinde folyo varsa, yiyecek alüminyumu emer. Ain Shams Üniversitesi’nden Ghada Bassioni adlı bir profesör, deneylerinde alüminyum folyo kullanılarak pişirilen yiyeceklerin yüksek miktarda alüminyum içerdiğini keşfetti. Bundan sonra alüminyum folyo kullanarak bir şeyler pişirmeyi bırakın. Buzdolabında olduğu ve uzun süre bırakılmadığı sürece yiyeceklerinizi sağlamak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Bir süre sonra alüminyum bir dolapta bile yiyeceğe sızacaktır.

OKU  Öksürük, Balgam, Bronşi̇t Üst Solunum Yolu Sorunlarına Çözüm; Si̇ni̇r Otu

Alüminyum folyo kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Asitli ve yüksek sıcaklıklı yiyecekler için kullanmamalıyız. Dondurulmuş gıdaları da paketlemekten kaçınmalıyız.
Alüminyum yerine fırına giren paslanmaz çelik kaplar, yağlı kağıt veya karton kaplar kullanmalıyız.
Alüminyumu bir saklama ve ambalajlama aracı olarak kullanabiliriz, ancak bunu yaparken gıdanın ıslak, asidik, alkali veya çok tuzlu olmadığından emin olmalıyız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.