Sağlık Olsun

Aktif Kömür ile Diş Beyazlatma

02.05.2021
1.657
Aktif Kömür ile Diş Beyazlatma

Çoğumuz güne dişlerimizi fırçalayarak başlıyoruz ve diş macunu söz konusu olduğunda çoğumuzun katı kuralları var. Bazılarımız sade beyaz diş macunlarını tercih ederken, diğerleri nane aromalı veya sakız aromalı diş macunları kullanmayı severiz. Ama kullandığınız diş macununun güvenli olduğundan emin misiniz?

Mağazalarda satılan diş macunlarının çoğunun bir dizi zararlı bileşen içerdiğini ve dişlerinize ve genel sağlığınıza zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Ticari diş macunlarında kullanılan toksik bileşenlerden bazıları triklosan, sodyum lauril sülfat, propilen glikol, mikro boncuklar ve dietanolamindir. Ayrıca, ticari diş macunları aspartam gibi yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılır.

Basit ve ucuz malzemeler kullanarak evde kendi beyazlatıcı diş macununuzu yapmak mümkündür. Bu ev yapımı diş macunu, ticari beyazlatıcı diş macunlarından çok daha az aşındırıcıdır ve dişlerinize veya diş etlerinize zarar vermez.

Aktif kömür, dişlerinizdeki lekeleri ve plakları azaltarak dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olur. Mikro gözenekli odun kömürü, kahve ve çay gibi dişleri lekeleyen bileşiklere bağlanarak çalışır.

Bu ev yapımı diş macununun bir başka bileşeni de yumurta kabuğu tozudur. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yumurta kabuğu tozu dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Hatta zamanla dişlerinizi remineralize eder.

Bu tarifin son maddesi, ağız sağlığınız için son derece faydalı olan sızma hindistan cevizi yağıdır. İyi ağız ve diş hijyeninin korunmasına yardımcı olur ve ağız kokusu, diş çürümesi, çürükler ve diş eti iltihabının önlenmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda diş hassasiyetini de azaltır.

Bunu, ağızdaki zararlı bakterilere saldırarak yapar, bu da birçok ağız sorununun temel nedeni olan plak oluşumunu azaltır. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmaya ve parlatmaya yardımcı olur.

Malzemeler

Aktif kömür – ½ çay kaşığı. Yumurta kabuğu tozu – 1 yemek kaşığı. Eritilmiş sızma hindistan cevizi yağı – 1 çorba kaşığı

OKU  Göz Altındaki Koyu Halkalar Sebepleri ve Çözümü

Hazırlanması

Aktif kömürü bir kaseye koyun. 1 çorba kaşığı yumurta kabuğu tozu ekleyin. Daha sonra 1 yemek kaşığı eritilmiş natürel sızma hindistan cevizi yağı ekleyin. Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar metalik olmayan bir spatula veya kaşıkla karıştırın. Ev yapımı diş macununuz kullanıma hazır! Diş macununu hava geçirmez bir kaba aktar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.