Sağlık Olsun

Öksürük, Balgam, Bronşi̇t Üst Solunum Yolu Sorunlarına Çözüm; Si̇ni̇r Otu

09.04.2020
8.263
Öksürük, Balgam, Bronşi̇t Üst Solunum Yolu Sorunlarına Çözüm; Si̇ni̇r Otu

Sinir otunun halk arasında birden fazla adı vardır, bunlar sarılı çimen, damar otu, haşlama ve aloe’dir. Sinir otu mevsiminde genellikle sonbahar ve kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Yaz aylarına doğru sinir otu çiçek açar ve etkilerini pek göstermez. Çiçeklenmeden tüketildiğinde sizi sağlıklı tutar ve metabolizmanızı güçlendirir. İnsanlar arasında mide rahatsızlığı, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Tıbbi olarak bazı aktif ilaçlarda da kullanılan sinir otu, üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındadır. Bağışıklık sisteminizi korumak için bire bir tavsiye edilir.

Sinir Otu Faydaları

 • Derideki yaraları iyileştirir.
 • Çıban, apse ve dolaşma gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltmada faydalıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Bağırsaktaki parazitlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi eder. Özellikle düzenli tüketildiğinde kış aylarında hastalanmanızı engeller.
 • Nefes tıkanıklığını giderir, balgamın atılmasına yardımcı olur ve bronşit gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Rahim kanseri tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Derideki nasır, kızarıklık, kızarıklık ve böcek ısırıklarına iyi gelir.
 • Şeker oranı yüksek olanları dengelemek için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Kardiyovasküler hastalıkları önler ve damarların tıkanmasına karşı savaşır.
 • Sinir otu suyu, tonik olarak kullanıldığında sivilce, sivilce ve siyah noktalara da iyi gelir.

Sinir Otu Çayı Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • 2 tutam kurutulmuş sinir Otu
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

3 su bardak suyu kaynatın ve içerisine 2 tutam önceden kurutulmuş sinir otunu ilave edin. 15 dakika kadar demledikten sonra tüketebilirsiniz. Sinir otunu sıcak suyla birlikte kaynatmayın demleme sistemi uygulayın.

Sinir Otu Kekik

Sinir Otu Kekik

Sinir Otu ve Kekik Karışımı

Kekik ve aloe veranın faydaları hemen hemen aynıdır. Kış aylarında ve soğuk algınlığı gibi durumlarda insanlar genellikle kekik kullanmayı tercih ederler. Ancak aloe vera ve kekiği karıştırarak içtiğinizde etkisi ikiye katlanır. Her iki bitkinin de güçlü özellikleri olduğundan, aşırı ağrıları bile tedavi etme yeteneğine sahiptirler. Vücuttan atılması gereken ve antiinflamatuvar özelliği olan zararlı toksinleri atarlar. Cilt sağlığı için iki karışımı aynı anda tüketebilirsiniz. Özellikle yaşlanma belirtilerini olabildiğince ortadan kaldırır. Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliklere sahip olduğu için temizlediğinizde oluşan sivilceleri engeller. Suyu kaynatıp tonik olarak kullanabilirsiniz. Sinir otu ve kekik karışımının en belirgin özelliği üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesidir. Enfeksiyonu kurutur ve öksürük, balgam gibi belirtilerin geçmesine izin verir. Solunum tıkanıklığı olanların düzenli tükettiklerinde rahat nefes alabildikleri de bilinmektedir.

OKU  Şizofreninin 25 Belirtisi - Bunlardan Kaçı Sizde Var ?

Sinir Otu ve Kekik Karışımı

Malzemeler

1 yemek kaşığı kuru kekik
3 bardak su
1 yemek kaşığı kuru sinir otu

Hazırlanması

3 bardak su kaynatmaya başlayın ve kaynamaya başladığında her iki otu da ekleyin. Yaklaşık 2 dakika daha kaynatın ve ocaktan alın ve karışımı 5 dakika dinlendirin. Çayınız demlendikten sonra süzgeç yardımıyla tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.